Монтаж та встановлення твердопаливного котла опалення – покрокове керівництво
Котел твердопаливний - це сталевий пристрій, який здатний виробляти теплову енергію за допомогою твердого палива, в процесі його горіння. Використовуються для обігріву приватних будинків, дач, складських або виробничих приміщень. Розрізняються за видом застосовуваного палива. Твердопаливний котел тривалого горіння та інші види – габаритні, тому монтуються виключно на підлогу. Установка може проводитись самостійно, додаткова дозвільна документація не потрібна. У сьогоднішній статті ми поговоримо про те, як встановлювати та підключати до системи опалювальний котел на твердому паливі.
Зміст статті:
- Послідовність монтажу твердопаливного котла.
- Розташування котла твердопаливного.
- Як підготувати приміщення?
- Як правильно встановити припливно-витяжну вентиляцію?
- Встановлення димоходу та котла.
- Підключення твердопаливного котла до системи.
Послідовність установки твердопаливного котла
Існує кілька типів твердопаливних котлів. Ті, що працюють на пелетах, піролізні, котел на дровах, котел тривалого горіння. Найкращий твердопаливний котел тривалого горіння. Він дозволяє заощадити паливо та закладати горючий матеріал повторно один раз на 8-12 годин. Устаткування також різняться за обсягом, що варто враховувати при виборі. Твердопаливний котел на 100 кв м, ціна якого буде вищою ніж аналогічна модель на 50 квадратів, може бути занадто потужним для конкретного будинку.
Незалежно від типу, монтаж котла проводиться за однією схемою:
- Першим етапом є вибір та підготовка місця під прилад.
- Потім облаштовується припливно-витяжна вентиляційна система.
- Монтаж котла твердопаливного та формування димоходу.
- Приєднання приладу до системи опалення.
- Пробний запуск на перевірку працездатності обладнання.
Зверніть увагу, що безліч моделей котлів на дровах або вугільних можуть вимагати підключення до електрики. Тому варто передбачити на попередньому етапі монтажу таку можливість. Правильно виконаний етап підготовки дозволяє уникати складнощів у процесі експлуатації обладнання, тому далі ми розглянемо кожен з етапів докладніше.
Місце, де розташовується твердопаливний котел.
Спираючись на деякі нормативні документи, що регулюють правила встановлення теплового обладнання, можна виділити наступні рекомендації щодо вибору та підготовки місця під пристрій:
- тверде паливо, як правило, запорошене, а також при роботі твердопаливне обладнання виділяє чадний газ, у зв'язку з цим не рекомендують монтувати його в житлових приміщеннях. Винятком є кухня, якщо вона досить великого розміру;
- максимально правильним варіантом розміщення твердопаливного пристрою є окремо обладнана котельня, у вигляді спеціальної кімнати в будинку або прибудови. Можна також скористатися приміщеннями з гарною вентиляцією для господарських потреб або гараж;
- монтаж котла провадиться максимально близько до зовнішньої стіни, щоб спростити обладнання димоходу;
- будь-який твердопаливний прилад, через якийсь час, потребує очищення теплообмінника та обслуговування. Для цього до нього має бути вільний доступ. Перед котлом має бути місце розміром не менше 1 метра та по пів метра з кожного з боків;
- не дозволяється підключення газоходів у котла до внутрішніх вентиляційних ходів цегляних кладок.
Перед придбанням агрегату зробіть вимірювання приміщення, в якому він монтуватиметься. Впритул до стіни можна встановлювати твердопаливний котел тільки в тому випадку, якщо не вистачає місця і тільки стороною, яка не вимагає технічного обслуговування.
Підготовка приміщення до встановлення опалювального обладнання
Перед встановленням приладу необхідно виконати такі дії:
- залити бетонний фундамент у майбутній котельні або підготувати надійну основу під пристрій;
- зробити отвори під вентиляцію в стінах та залишити зазори в них під димар;
- ізолювати за допомогою металевих листів легкозаймиста підлога та стіни. Для цього також можна використовувати азбестоцемент, мінерит і базальтовий картон;
Для підключення автоматичних систем котла та циркуляційних насосів потрібно провести лінію електропередачі.
Якщо в майбутній котельні присутні дерев'яні елементи, не варто їх позбуватися якщо відстань від них до котла понад 40 см. Якщо менше дерево додатково ізолюють за допомогою матеріалів, про які сказано вище. Ізоляційний матеріал повинен виступати попереду та ззаду котла на 80 см.
Правила встановлення вентиляції припливно-витяжної
У приміщенні, де встановлено опалювальне обладнання, вентиляція необхідна з низки причин:
- забезпечення необхідної кількості кисню для горіння палива;
- видалення, що випадково потрапили до приміщення, чадних газів;
- процес компенсації повітря, що був використаний у процесі спалювання палива.
Щоб правильно облаштувати вентиляцію відповідно до типу котла та застосовуваного палива потрібно:
- розташовувати отвори для припливу та відходу кисню у різних частинах приміщення;
- не монтувати витяжку поряд з обладнанням, що має димосос або вентилятор, що нагнітає, щоб не змінити напрям тяги;
- встановити решітку в припливний отвір у разі, якщо прохід з житлових кімнат на вулицю пролягає через котельню;
- витяжний отвір має бути меншим за припливний. Розмір витяжки відповідний під ваш котел можна розрахувати помноживши потужність котла на 8. В результаті отримайте
- площу витяжки у квадратних сантиметрах.
Процес установки димоходу та котла
Встановлення опалювального котла в приватному будинку, в котеджах або в інших приміщеннях не є надскладним завданням. Достатньо розмістити його на попередньо підготовлену тверду основу, відрегулювати так, щоб він розміщувався горизонтально і рівно. Після цього поєднати димохід зі зробленим під нього отвором у стіні.
Для установки димоходу найбільш підходящою буде сендвіч труба з утепленням. Вони допомагають уникати накопичення конденсаційної рідини. Можна використовувати інші труби, але обов'язково утеплити їх, наприклад, за допомогою базальтової вати. Найбільш простим варіантом буде зовнішній димар. Це частини вертикальної труби з'єднані між собою та з патрубком котла за допомогою перехідника. Якщо установка димоходу відбувається в дерев'яному будинку, варто дотриматися всіх запобіжних заходів і застосовувати протипожежні ізолюючі матеріали.
Процес монтажу димоходу такий:
- Вирізається отвір у стіні квадратної форми за розміром більше діаметра труби на 380 мм з усіх боків.
- У вирізаному отвір розміщується оцинкована коробка, яка виконує функцію прохідного вузла.
- Пропускається труба через короб, порожні місця розміщують базальтову вату.
- Фіксація зовнішньої кришки вузла.
Якщо споруда не дерев'яна, а цегляна або панельна, то димохід вставляють у гільзу зі сталі з ущільнювачами.
Вимоги до димоходів під час встановлення котлів
При монтажі обладнання необхідно дотриматися всіх необхідних вимог до димохідного каналу:
- висота труби не повинна бути меншою за 500 см. Кількість поворотів труби не повинна перевищувати трьох;
- при стикуванні окремих частин димаря потрібно враховувати той факт, що конденсат повинен стікати по внутрішній частині конструкції, а опади по зовнішній;
- горизонтальна частина встановлюється з невеликим креном у бік котла;
- внизу труби має бути передбачений резервуар для збору конденсату;
- кріплення до стіни не повинні припадати на стики димаря;
- на верхню частину обов'язково кріпиться флюгер чи ковпак у вигляді конуса.
Як підключають твердопаливні котли до системи?
Після завершення підготовчого етапу, процесу встановлення котла та димоходу, варто переходити до останнього етапу монтажу - підключення обладнання до системи та пробного запуску. У твердопаливний котел повинна подаватися тільки тепла вода. Холодна сприяє утворенню конденсату, який змішуючись із сажею утворює наліт, та знижує ефективність приладу.
Схема підключення твердопаливного котла передбачає типову обв'язку для всіх видів обладнання, з бай пасом і клапаном триходовим. Встановлюється фіксована температура 55 градусів, теплоносій пересувається по маленькому колу до досягнення потрібної температури. Клапан розбавить її холодним потоком із контуру опалювального. Потрібно також встановити бак розширювальний, насос циркуляційний і запірну арматуру, потім заповнюється контур водою і нагнітається тиск в 1 Бар.
Самостійне або професійне встановлення котла - що вибрати?
Як ми з'ясували вище, монтаж твердопаливного котла – досить простий процес. Вам не потрібно буде узгоджувати його встановлення у відповідних органах і не доведеться зіткнутися з жорсткими обмеженнями. Однак, у процесі установки потрібно врахувати безліч дрібних деталей та тонкощів. Частину робіт Ви можете виконати самостійно, а специфічні дії довірити фахівцям. Якщо ж Ви маєте професійні навички, то можете пройти весь процес установки від початку до кінця самостійно.