Яка висота вважається небезпечною?
Яка висота вважається небезпечною?
Висотні роботи пов'язані з небезпекою для їх виконавця, тому потрібне дотримання заходів безпеки. Часто ними нехтують самі працівники та їхні безпосередні керівники. У цій статті наш найбільш інформативний будівельний портал в Україні вирішив розкрити відповіді на такі питання: як організувати безпечні висотні роботи, яка небезпечна висота для людини, як проводять інструктаж перед виконанням робочого завдання.
Зміст статті
- Що таке висотні роботи
- За якої висоти починаються небезпеки: інструктаж
- Яка висота вважається небезпечною: засоби захисту від падінь
Що таке висотні роботи і яка висота є ризикованою
Згідно з нормами служби охорони праці робочі заходи на висоті - це завдання, які виконує співробітник на відстані від землі, робочого настилу або підлогового перекриття від 1,3 метра і більше. Також до них належать завдання, пов'язані з підйомом на платформах підіймачах, кранах та інших механізмах на відстані від 1,3 метрів. Такі роботи відносяться до завдань підвищеної небезпеки та здійснюються відповідно до Декларації до Порядку видачі дозвільних документів на проведення небезпечних робіт і застосування висотного обладнання та механізмів.
Працівники та керівники повинні враховувати, що головними небезпечними факторами є падіння людини та предмета. Додатковими - високий рівень запиленості та загазованості повітря, вплив електричного струму та погодних умов. Відповідь на запитання: «Яка висота може бути небезпечною для життя» роз'яснюється працівнику на етапі інструктажу перед початком виконання поставленого завдання.
З якої висоти починаються небезпеки: інструктаж
Вище ми зазначили, що небезпечна для людини висота - від 1,3 метрів і більше. Перед тим як працівник піднімається на драбину, будівельні риштування, підйомну платформу або інший механізм, він має отримати інструктаж. Згідно з наряд-допуском на проведення робіт, виконавцю роз'яснюють:
- З якої висоти починається ризик для здоров'я і безпечні способи переміщення з місця на місце.
- Правила забезпечення безпеки на робочому місці. До того, ж інструктор має навчити як визначати небезпечні ситуації.
- Технічний стан драбин, риштувань, а також для чого потрібні підмостки , огорожі та страхувальні троси в їхній комплектації.
- Способи монтажу і демонтажу висотного обладнання.
- Умови на робочому місці такі, як температура повітря, освітленість, наявність вібрацій, шуму та інших відволікаючих чинників.
- Порядок застосування засобів страхування.
Зміст інструктажу безпосередньо залежить від виду виконуваних завдань. До того ж наймач зобов'язаний надати наряд-допуск. Без відповідного документа працівник може приступити до роботи негайно тільки для того, щоб запобігти або усунути аварійну ситуацію, ліквідувати наслідки стихійних лих або катастроф.
Яка висота вважається небезпечною: засоби захисту від падінь
На висоті від 1,3 метра над стійкою поверхнею, керівник (замовник, наймач) повинен надати такі засоби захисту:
- страхувальні індивідуальні пояси і канати;
- верхолазне страхувальне обладнання;
- уловлювачі з вертикальними сталевими тросами в разі обриву канатів;
- захисні каски на голову (і тим хто працює на висоті, і тим хто перебуває внизу);
- забезпечити захисні сітки та огорожі по периметру робочого місця;
- поставити попереджувальні знаки про проведення висотних робіт для тих, хто проходить повз робочу ділянку.
Основні засоби для дотримання заходів безпеки - огородження по вертикалі та горизонтальні перекриття прорізів робочої платформи. Вони повинні запобігати падінню і людини, і допоміжних інструментів. Огородження повинні відповідати ГОСТу 12.4.059-89.
Страхувальний пояс - це обов'язковий елемент, без якого працівник не повинен погоджуватися виконувати завдання наймача. В Україні використовують пояси безлямкового (ПБ) і лямкового (ПЛ) типу. На поясах має бути маркування з товарним знаком виробника, датою виготовлення, розміром і клеймом ПТК, а також зі знаком відповідності ГОСТу.
Важливо уточнити не те, за якої висоти виникає загроза безпеці, а перевірити міцність опор, до яких закріплюються страхувальні пояси і кріплення верхолазного обладнання. Вони повинні витримати вагу людини і посилений ривок у разі її падіння. Для забезпечення безпечної роботи також використовуються мотузки, карабіни, стропи, гальмівні пристрої, фали тощо.