Як працювати на будівельних риштуваннях?
Ліси використовуються на більшості будівельних об'єктів, де необхідно забезпечити доступ до поверхонь на висоті до 60 м. З огляду на висотність інструменту, який пропонує маркет будівельного обладнання, важливо дотримуватися певних заходів безпеки при роботі з підмостками і риштуваннями. Йдеться не лише про використання допоміжного страхувального оснащення, а й правильність складання та встановлення оснащення.
Зміст статті
Види риштування
Залежно від особливостей споруди, яка будується, на об'єктах можуть використовуватися такі види риштування:
- Рамні. Являють собою набір вертикальних стійок і горизонтальних балок, створюючи каркас по периметру будівлі. Конструкція використовується на рівних ділянках поверхонь будівель, дотримуючись правил техніки безпеки при влаштуванні риштувань і риштувань.
- Клино-хомутові. Включають вертикальні стійки з хомутами, які фіксуються за допомогою клинів. Застосовуються на об'єктах, де присутні складні елементи у вигляді арок і колон. Можуть комбінуватися з рамними риштуваннями.
- Штирові. Складаються з вертикальних стійок і горизонтальних ригелів. Характеризуються підвищеною витривалістю, за рахунок здатності витримувати навантаження на настил до 600 кг.
Клино-хомутовий інструмент забезпечує доступ до об'єктів на рівні до 40 м. Своєю чергою рамні та ригельні конструкції розраховані на можливість організації робочого майданчика на висоті до 60 м, маючи на увазі підвищену безпеку під час роботи на риштуваннях.
Особливості конструкції
Оснащення характеризується простотою конструкції:
- Стійки і балки. Вертикальні та горизонтальні сталеві труби складають основу каркаса.
- Ригелі. Горизонтальні елементи, які виконують роль сполучної ланки між вертикальними елементами та опори для організації робочої платформи.
- Діагоналі. Забезпечують жорсткість конструкції та додаткову страховку виконавців від падіння.
- Хомути та клини. Використовуються для з'єднання і фіксації стійок, балок і ригелів, забезпечуючи стійкість і надійність риштувань.
- Майданчик. Призначений для розміщення робітників і підсобного інвентарю. Являє собою лист ламінованої фанери з водовідштовхувальним і антиковзаючим покриттям, забезпечує дотримання техніки безпеки під час роботи на риштуваннях. Зручне переміщення між рівнями забезпечує люк.
- Сходи. Вертикальні елементи, які слугують засобом підйому і спуску виконавців. У ригельному обладнанні можуть встановлювати всередині каркаса під нахилом.
- Башмаки. Опорні деталі, в які встановлюються стійки. Служать для забезпечення стійкості інструменту.
- Домкрати. Встановлюються біля основи каркаса. Слугують для вирівнювання обладнання на нерівних поверхнях.
Виходячи з того, що входить до будівельного риштування, інструмент є надійним устаткуванням зі сталі, яке дає змогу безпечно проводити роботи різної складності на різних рівнях.
Будівельні риштування: правила експлуатації
Правильне використання риштування безпосередньо впливає на безпеку та ефективність виконання завдань. Дотримання певних правил з моменту встановлення обладнання до закінчення проєкту є необхідною умовою для успішного завершення проєкту. Вимоги безпеки, які передбачають пересувні будівельні риштування, включають такі дії:
- Перед початком монтажу необхідно підготувати майданчик: забезпечити водовідведення, унеможливити наявність оголених проводів. У місцях установки черевиків, розкласти прогумовані прокладки.
- Устаткування збирається методом «труба в трубу», виключаючи використання додаткових інструментів. За максимальної допустимої висоти, конструкція додатково фіксується до вертикальних поверхонь анкерними кріпленнями.
- При встановленні інструменту на нерівних поверхнях слід вирівнювати обладнання паралельно поверхні за допомогою домкратів.
- Перед початком робіт будівельні риштування, дотримуючись вимог безпеки, слід перевірити на стійкість. Під час подальшого використання необхідна регулярна перевірка на наявність пошкоджень, тріщин і корозії. У разі виявлення пошкоджень, порушення цілісності деталей, необхідно провести термінову заміну або ремонт оснащення.
- Переконайтеся, що робітник, приступаючи до виконання своїх завдань, використовує страхувальні ремені, захисну каску, рукавички та інші елементи екіпіровки при роботі на висоті.
Чітке дотримання всіх зазначених рекомендацій зі встановлення, збирання, перевірки та експлуатації є ключовим фактором для забезпечення безпеки та ефективності робіт на будмайданчику. І головне - з огляду на правила безпеки, пам'ятайте, що будівельні риштування заборонено використовувати під час атмосферних опадів і грози.