Як правильно обрати будівельну вишку-туру
Якщо вас чекають роботи на висоті понад 5 метрів, важливо подбати про відповідне обладнання. Виробники пропонують великий вибір обладнання, яке можна використовувати для висотних робіт. Це драбини, підмостки. Але якщо висота більша, то можливостей такого обладнання буде недостатньо.
Звичайно, можна придбати риштування, їх також використовують при роботі на значній висоті. Однак, якщо працювати потрібно в обмеженому просторі або локально переміщатися по робочому майданчику, раціональніше використовувати вишку туру.
Що необхідно знати про вишки тури
За визначенням вишка - це конструкція баштового типу, складається з елементів, які збираються в секції. Кількість таких секцій буде залежати від моделі конструкції та виду робіт.
Вишки тури призначені для виконання будівельних і ремонтних робіт на висоті до 20 метрів. З їх допомогою виконують обробку, фарбування, реставрацію всередині та зовні приміщення, монтаж освітлювальних приладів, кондиціонерів і багато іншого.
Будівельні тури виробляють різних моделей і комплектацій. Найпоширеніші 1.2 х 2.0, 1.7 х 0.8, 1.6 х 0.8, 2.0 х 2.0 метрів. Витримують номінальне навантаження до 200 кг/м.кв.
Вишки тури: переваги та особливості
Вишки та сама золота середина між громіздкими будівельними лісами і звичайними драбинами. Це виражається такими перевагами:
- наявність коліс дозволяє вільно переміщатися з місця на місце в зібраному вигляді;
- компактні розміри - в розібраному вигляді не займають багато місця, легко можуть використовуватися всередині приміщення, на сходових маршах;
- простота монтажу - зі складанням з легкістю впорається одна людина;
- безпека і комфорт при проведенні робіт - розміру настилу досить, щоб вмістити та працівника та інструмент. А поверх огорожі служить для запобігання падінь.
З яких матеріалів виготовляють вишки тури
Вежі будівельні відрізняються не тільки по габаритах комплектації. В залежності від матеріалу виготовлення. Вони бувають алюмінієві та сталеві.
Відмінності між ними полягають у вазі, номінальному навантаженні й вартості. Алюмінієві вишки легше і компактніше сталевих, але ціна їх вище в кілька разів.
Для виготовлення сталевих тур будівельних використовують профільну трубу діаметром 42 міліметри та товщиною стінки 1.5 міліметри.
Алюмінієві виготовляють з алюмінієвого профілю діаметром 40 мм і товщиною стінки 1.25 мм.
Алюмінієві вишки тури, їхні характеристики
Алюмінієві конструкції характеризуються невеликою вагою в порівнянні зі сталевими. Підійдуть навіть для домашніх, садових і фермерських робіт. З їх допомогою можна збирати урожай, займатися ремонтом і реставрацією.
Не зважаючи на легку вагу, алюмінієві вишки не поступаються турам будівельним зі сталі своєю надійністю і безпекою.
Алюмінієві вишки нарощуються до висоти 10 метрів і складаються з таких елементів:
- базовий блок і прямокутний або квадратний каркас з алюмінієвих профільних труб;
- драбини секції - несна частина конструкції, також служать для спуску і підйому робочих. Ширина однієї секції - 1,6 метра;
- настил з фанери, стійкої до вологи. У настилі передбачений люк. При необхідності можна змінювати висоту розміщення настилу кожні 0,25 метра;
- кутові опори стабілізатори - мають антиковзкий ефект, додають стійкості до перекидання.
Діаметр труб в стійках алюмінієвих вишок буває 40, 42 і 60 міліметрів, а товщина стінок 1.25 і 2 міліметри. Нормативне поверхневе навантаження, яке витримує конструкція з алюмінію - 150 кг/м.кв.
Висота 1 секції тури будівельної - 2 метри, крок настилу 0.28 метра.
Алюмінієві вишки тури не піддаються корозії, тому їх термін експлуатації досить великий. Сходинки на драбинових стійках мають перфоровані покриття, щоб не ковзати при спуску і підйомі.
Характеристики сталевих вишок тур
Сталеві вишки тури мають більший попит серед покупців. Можливо це шляхом того, що зовні вони виглядають масивніше і міцніше. Область застосування у сталевих вишок ширше. Їх використовують при будівництві, реставрації та ремонту зовні та всередині приміщення.
Вишки зі сталі додатково оснащуються домкратами. Це важливо, якщо майданчик під монтаж нерівний, а роботи виконувати потрібно в обов'язковому порядку. Тоді за допомогою домкратів ви компенсуєте нерівність і вирівнюєте точно по горизонталі.
Складаються сталеві тури з таких елементів:
- дві базові палиці з колесами та домкратами - основа конструкції, ставляться на рівну поверхню паралельно один одному;
- стійки драбини та гантелі - становлять собою каркас вишки. Нарощуються один на одного ярусами до необхідної висоти;
- діагоналі об'ємні - вирівнюють бази та з'єднують стійки між собою;
- промені або стяжки - з'єднують між собою елементи, додають жорсткості конструкції;
- настили з деревини - бувають двох видів, з люком і суцільні. Кількість настилів залежить від габаритів вишки;
- стабілізатори - входять в додаткову комплектацію вишок тур. Ставляться з певної висоти, залежно від комплектації і розмірів.
На що звертати увагу під час вибору вишок тур
Роботи на висоті бувають різного характеру. Їх особливості, висота від землі та навіть місце проведення означає, що використовувати потрібно обладнання, що підходить під конкретну ситуацію.
Тому при виборі вишки тури потрібно спочатку вирішити, для яких цілей ви будете її використовувати та відштовхуватися від параметрів:
1. Висота. Вишки тури можна нарощувати до висоти 20,7 метра, а мінімальна висота 2,7 метра. Визначитися з необхідним розміром тури не так вже й складно. Досить зіставити висоту об'єкта з робочою висотою конструкції. Під робочою мають на увазі висоту, на якій людина може дотягнутися до потрібного йому місця і там проводити роботу. У вишок тур така висота варіюється від 3,8 до 21,8 метра.
Будівельну туру завжди можна купити "з запасом". Виправдано вибрати комплектацію більшого розміру. Ви зможете працювати на максимальній висоті, а при необхідності прибрати кілька секцій.
2. Габарити. У кожної комплектації є своя особливість і характеристики, які потрібно враховувати при виборі:
- будівельна тура 1.2 х 2.0 м. містить 2 настили та збирається до висоти 18,3 метра. У такої вишки, починаючи з висоти від 7 до 10 метрів і комплектації 5 + 1, в обов'язковому порядку, повинні встановлюватися стабілізатори. Якщо ви нарощуєте туру 1.2 х 2.0 понад 10 метрів необхідне кріплення до стіни, оскільки вона буде нестійка. Тому якщо ви плануєте роботи на великій висоті, краще вибрати вишку з більшими габаритами;
- 2.0 х 2.0 м - найбільш широка конструкція. Нарощується до висоти 20,7 метра. Витримує номінальне навантаження до 250 кг / м.кв. Вони підходять для капітальних робіт на великій висоті;
- 1.7 х 0.8 і 1.6 х 0.8 нарощують максимум до 7,4 метра до комплектації 5 + 1. Вище цієї комплектації не рекомендується нарощувати, конструкція стає хиткою і небезпечною. Для конструкції 1.6 х 0.8 не передбачені стабілізатори. Тому її краще купувати для невеликих об'єктів. Такі конструкції зручні для роботи у вузьких отворах.
3. Розмір настилу. Він відповідає довжині і ширині вишки. Якщо для роботи вам потрібно розміщувати інструменти або матеріали, краще вибрати настил 1.2 х 2.0 або 2.0 х 2.0 метрів. Ось кілька прикладів, як це відбувається на практиці. Якщо вам потрібно тинькувати або пофарбувати стіни будівлі, то краще вибрати конструкцію з довжиною робочого настилу 2 метри. Таким чином ви зможете за раз охопити більшу ділянку стіни та розмістити допоміжний інвентар. При монтажі освітлювальних приладів або кондиціонерів і систем вентиляції підійдуть габаритні вишки тури. Оскільки така робота передбачає багато додаткових інструментів і саме монтуюче обладнання.
4. Кількість секцій. Стартова комплектація будівельної тури - це базовий блок, який складається з 2 палиць з колесами, 2 гантелей і 8 стяжок. Висота однієї секції 1.2 метра. Кількість необхідних секцій буде залежати від висоти та типу об'єкта. Якщо роботи плануються біля дачного будинку або котеджу, то досить буде 3-х секцій. А якщо це професійні роботи з офісними будівлями, бізнес-центрами та промисловими об'єктами - може знадобитися до 16 секцій.
5. Матеріал виготовлення. Алюмінієві вишки тури витримують навантаження до 150 кг, а сталеві до 200 кг. Тому вибір буде залежати від ваги та кількості інструменту, які будуть розміщуватися на настилі. Тури з алюмінію легше по вазі. Це істотно спрощує монтаж, демонтаж, зберігання і транспортування. Ще одним критерієм залишається бюджет покупця. Хоч сталеві та алюмінієві вишки схожі за характеристиками, однак сталеві дешевше в кілька разів.
6. Бази з колесами можуть бути як цільними, так і розбірними. Цілісні міцніші та довговічніші, а розбірні легше і зручніше в транспортуванні. Тому якщо ви купуєте вишку туру для використання на різних об'єктах і будете часто переміщатися, то краще вибрати модель з розбірними базами.
Як правильно збирати вишку туру
Монтаж вишки тури починається з підготовки майданчика. Потрібно очистити його від сміття, простежити, щоб поверхня була максимально рівна. Установка містить такі етапи:
- Дві бази кладуть паралельно між собою. Якщо майданчик під монтаж з нерівностями, базу вирівнюють за допомогою домкратів за рівнем горизонту.
- У “склянки” бази вставляють стійки з драбинами.
- З'єднати базові палиці об'ємними діагоналями.
- На драбини секції надіти гантелі паралельно один одному.
- Закріпити всі елементи конструкції стяжками, по 8 штук на секцію.
- Встановити настили. Щоб зручно було укладати та підіймати настили, вони складаються з декількох частин. У вишки 1.7 х 0.8 і 1.6 х 0.8 м - 1 настил, комплектації 1.2 х 2.0 м - 2 настили, а у 2.0 х 2.0 м - 4 настили.
- Аналогічним чином зібрати наступний ярус вежі та так до тих пір, поки не досягнете потрібної висоти. Яруси нарощуються між собою за принципом "труба в трубу"
Об'ємні діагоналі встановлюють кожні 3 секції. Останнім монтується поверх огорожі. Для цього драбини огорожі вставляються в гантелі останньої секції. Зверху на стійки сходи закріплюють гантелі огородження і з'єднують елементи стяжками.
- база з колесами та домкратами - 2 шт;
- діагональ об'ємна – 1 шт;
- сходи огорожі – 2 шт;
- гантель огорожі – 2 шт;
- перекладина огорожі – 2 шт;
- настил – 2 шт (залежить від моделі);
- стяжка – 8 шт.
Яка висота риштовки Вас цікавить?