Що заливають в опалубку?
Бетон — унікальний будівельний матеріал, здатний набути форми практично будь-якого об'єкта. Однак, щоб цемент зберіг свої характеристики і забезпечив міцність і надійність споруди, необхідно правильно вибрати склад бетонного розчину і взяти до уваги інші фактори. Експерти провідного будівельного порталу в Україні розповідають, як коректно здійснювати заливку опалубки, враховуючи співвідношення компонентів суміші та температурні умови.
Зміст статті
- Порядок дій під час заливання опалубки
- Посібник із заливання опалубки в різні пори року
- Процес заливки опалубки: правильний підхід
Порядок дій під час заливки опалубки
Будівництво моноліту починається з підготовчого етапу, а саме з приготування суміші та її доставки на будівельний майданчик. До складу бетону входять такі основні компоненти:
- Цемент. Матеріал відрізняється за ступенем помелу, щільності (М 100, М 200, М 300, М 400, М 500), механічних навантажень. Вибір марки залежить від типу споруди і зовнішніх умов (особливості місцевості, погодних умов у регіоні).
- Пісок. Забезпечує структурну стійкість, а також важливий для формування текстури бетонної поверхні.
- Щебінь або гравій. Покращують міцність і запобігають усадці бетону. При цьому чим дрібніша фракція каменю, тим більше його слід додавати до розчину.
- Вода. Необхідна для гідратації цементу й утворення бетонної маси.
Щоб надати розчину додаткових властивостей, найчастіше до складу вносяться різні добавки та наповнювачі:
- Пластифікатори. Покращують плинність суміші, забезпечуючи легкість заливки. Контролюють час затвердіння бетону, що особливо важливо при великих будівельних об'ємах.
- Кольорові пігменти. Дозволяють надавати бетону різні відтінки.
Залежно від типу будови змінюються пропорції компонентів і техніка правильного виконання заливки опалубки. При заливці фундаментів невеликих будівель, таких як гаражі або сараї, часто застосовують гравій з кварцовим піском. Щоб отримати розчин марки М400, співвідношення цементу до гравійно-піщаної суміші має бути в межах 1:3-8. Цей бетон має достатню міцність для подібних конструкцій.
Якщо заливається фундамент багатоповерхової будівлі, то, як наповнювач, додають щебінь. Оптимальні пропорції цементу до більшої фракції граніту становить 1:1,5-2.
На будівельні майданчики розчин найчастіше надходить з використанням автоміксерів, обсяг яких варіюється від 2 до 10 м³. При цьому розчин має бути приготовлений не пізніше 4-6 годин до моменту заливки. А в разі доставки розчину самоскидом, час збереження технічних характеристик складу становить не більше 60 хвилин.
Посібник із заливання опалубки в різні пори року
Процес заливання починається з підготовки опалубки. Це важливий етап, від якого залежить якість майбутньої конструкції. Правильно встановлена і закріплена опалубка гарантує точні габарити і гладку поверхню. Потім приготована бетонна суміш заливається в опалубку. Процес вимагає уважності та координації, щоб уникнути пустот і забезпечити рівномірне заповнення.
Ключові моменти в заливці опалубки в зимовий період
Зимова заливка бетону в опалубку - це рішення, яке потребує уважного підходу і спеціальних методів. Незважаючи на додаткові витрати, які можуть виникнути в холодні місяці, багато забудовників віддають перевагу цьому способу через бажання прискорити здачу об'єкта.
- Якщо температура на вулиці або в приміщенні нижча за +2 ⁰С, то правильні методи заливки опалубки мають на увазі використання спеціальних добавок: сольові або кислотні, які запобігають замерзанню води в розчині завдяки хімічним та екзотермічним реакціям.
- У зимовий період над залитим фундаментом встановлюють парники з поліетилену, усередині яких розміщують теплові конвектори.
- Ефективні методики заливки опалубки в холодну пору року можуть включати підігрів електрикою, коли арматура під'єднується до трансформатора з низькою напругою, забезпечуючи рівномірне нагрівання суміші зсередини.
Як узимку, так і влітку опалубку знімають не раніше ніж через 14 днів після заливки. Ідеальний варіант - дочекатися повного затвердіння матеріалу, що займає не менше 4 тижнів. Догляд і увага до залитої бетонної суміші в опалубці запобіжить появі тріщин, забезпечить міцність і довговічність споруди.
Оптимальні способи заливки опалубки в теплий період
Річна пора надає чудові можливості для облаштування опалубки, але важливо врахувати кілька важливих чинників, щоб забезпечити сприятливі умови схоплювання та високу міцність будматеріалу.
- Ствердіння бетонного тіла залежить від кількох чинників, зокрема від температури, вітру та впливу сонячного проміння. Комфортне середовище для застигання вважається градус у межах +20-35 ⁰С, при цьому важливо забезпечити регулярний полив поверхні, щоб збільшити вологість.
- Формування опалубки влітку часто обходиться дешевше, ніж взимку, оскільки найчастіше можна обійтися без додаткових присадок. Для більш швидкого застигання досить укрити відкриту частину бетонної стрічки целофаном і, за сонячної погоди, поливати поверхню проточною водою до 3-х разів на добу впродовж першої декади.
- Незалежно від пори року ключовим моментом у заливці бетону є уважне дотримання технології, щоб створити міцний монолітний шар.
Для замовлення будівельної опалубки ознайомтеся з асортиментом:
Процес заливки опалубки: правильний підхід
Залежно від типу конструкції укладання бетонної суміші може здійснюватися вручну або з використанням спецтехніки. В обох випадках попередньо потрібно встановити опалубну систему. Більше про те, для чого застосовується опалубка, які є різновиди та поради щодо вибору з огляду на тип споруди, читайте в іншій статті нашого блогу.
При ручному методі облаштування моноліту необхідно провести ущільнення для запобігання утворенню можливих повітряних кишень у структурі плити. Цей процес, званий "штикуванням", має на увазі проколювання свіжозалитого розчину лопатою або прутом арматури."
У масштабному будівництві для ущільнення використовується спеціалізований вібраційний прес. Цей метод забезпечує більш ефективне і рівномірне трамбування на всю глибину шару, гарантуючи отримання міцного моноліту.
Знаючи основи заливки опалубки, ви забезпечите надійність і довговічність споруди. Не забувайте про правила складання бетонної суміші, вибір оптимальної опалубки і раціональне використання матеріалів. Всі ці моменти - ключ до успішної заливки і створення міцного фундаменту для майбутньої споруди.