Що таке булер'ян і чим його топлять? Як працює піч булер'ян
Булерьян - це опалювальний металевий пристрій, який був винайдений наприкінці 20-го століття Канаді. В основі ідеї лежало вдосконалити дров'яну піч металевими трубами. Канадські теплотехніки застосували ефект конвекції та отримали зразок, робота якого була бездоганною. На початку 90-х років піч булер'ян вже була широко відома у всій Європі завдяки німецькому підприємцю. Камін булер'ян швидко набув популярності та не втрачає її до цього дня. У цій статті ми з'ясуємо - що таке булер'ян і чим він відрізняється від інших аналогічних пристроїв.
Зміст статті:
Що являє собою піч Булер'ян?
Сучасне обладнання на дровах - економічне, екологічне та швидке рішення, що дозволяє створити автономну опалювальну систему. Це обладнання дешевше, ніж, наприклад, газові котли та ефективніше, ніж електричні пристрої. Жодне автономне опалювальне обладнання не може скласти конкуренцію булер'яну в ефективності та швидкості опалення великих площ побутових та виробничих приміщень.
Котел булер'ян є корпусом з металу з вмонтованими трубами, по яких рухається нагріте повітря. Обладнання здатне обігрівати будинки різних розмірів. Економічний пристрій, що працює за принципом примусової конвекції. Булер'ян пічка, що має високу тепловіддачу, яка досягається внаслідок газогенерації палива, що згорає. Паливо горить шляхом тління, що підвищує ефективність пристроїв цього типу.
Конструкція та принцип роботи печей Булер'ян
Зовні пристрій булер'яна виглядає як бочка, перевернута набік. Вона є великою камерою згоряння, яка обладнана таким чином, що паливо в ній повільно тліє. Топка обвита трубами для конвекції, які утворюють теплообмінник із високою ефективністю. Конструкція печі складається не тільки з камери згоряння та труб, але й включає:
- патрубок димоходу із регулятором;
- зольник і піддувало;
- завантажувальні двері з ручкою;
- подвійні задні та передні стінки;
- інжектор.
Принцип роботи устаткування досить простий. У нижню частину труб попадає холодне повітря, нагрівається до температури від 60 до 80 градусів і через верхні частини труб виходить. Потужний конвекційний потік та високий рівень тепловіддачі забезпечують швидке розповсюдження нагрітого повітря по всьому приміщенню.
Принцип його роботи схожий на газовий генератор, де відбувається тліюче горіння. Паливо тліє у нижній камері, утворює пічні гази, які потрапляють у верхню камеру. У верхній камері вони допалюються за допомогою підігрітого кисню, що надходить через інжектори. Інжектори дозують кисень таким чином, щоб горючий матеріал не горів, а тлів. Внаслідок тління та додаткового теплообміну за допомогою пічних газів, пристрій здатний працювати на одному закладі до 12 годин.
У нашому інтернет-магазині представлені такі види булерьянів:
Булер'ян може працювати як у режимі швидкого прогріву, так і в режимі тривалого горіння. У першому випадку, потрібно закласти в топку трохи дров, відкрити заслінку, щоб в камеру потрапляло багато кисню. Дрова горітимуть, а не тлітимуть і шляхом конвекційних труб швидко розповсюджуватимуть нагріте повітря по будівлі. За годину це обладнання здатне опалити досить велику площу. Топка сконструйована таким чином, що до неї можна приєднати повітропроводи та обігрівати одночасно кілька кімнат. Другий режим служить підтримки тепла, коли булерьян працює у своєму звичному режимі тління. Воно досягається шляхом встановлення мінімального рівня подачі кисню до топки. Ідеальне співвідношення дров та рівня повітря визначається дослідним шляхом.
Печі Булерьян - їхні плюси та мінуси
До позитивних сторін цього обладнання можна віднести:
- об'ємну топку – дозволяє використовувати великі частини пального;
- тривалий термін горіння - одному закладі, булерьян може горіти понад 12 годин;
- приміщення швидко нагрівається внаслідок конвекції – невелика кімната нагріється через 15 хвилин;
- наявність можливості опалювати суміжні кімнати - для цього можна самостійно виготовити розведення з гофри, спорудивши повітропроводи;
- простота конструкції - за бажання, її можна виготовити самому, але краще довірити це фахівцям;
- низька ціна в порівнянні з аналогічними моделями опалювального обладнання.
Як і інше обладнання, булер'ян чи буржуйка має низку недоліків. Серед них можна виділити такі мінуси:
- низький рівень коефіцієнта корисної дії. Печі тривалого горіння, шляхом обмеженої кількості кисню, що надходить, мають низьку якість горіння. Через це безліч часток
- палива не догоряє і відлітає в димар;
- забруднення сажею самої печі та димаря. Враховуючи що процес тління впливає на якість горіння палива, внаслідок чого утворюється велика кількість сажі, яка осідає на стінках та трубах. Потрібно регулярно прочищати димарі від сажі та стіни від кіптяви. ;
- запах креозоту. Якщо як паливо використовувати сиру деревину, картон або будівельне сміття, пристрій може виділяти неприємний запах.
Переваги опалення булер'яном перед іншими методами
Порівнюючи цей вид опалювального приладу з іншими аналогічними пристроями, можна виділити такі переваги:
- він у короткий термін нагріє приміщення до комфортної температури;
- встановлення булер'яну та його застосування не потребує спеціальних знань чи інструментів;
- витрата пального матеріалу максимально економна;
- невибагливий в обслуговуванні та догляді;
- стінки приладу не обпалюють, що запобігає побутовим травмам.
- підходить велика кількість палива
- не виділяє горючий газ;
- великий асортимент пристроїв.
Булер'ян маленький чи великий, однаково прогріває приміщення з різною площею. Для максимальної ефективності роботи його слід вибирати так, щоб потужність відповідала розмірам опалювальної площі. Булер'ян у житловому будинку може бути не лише приладом для тепла, а й для приготування їжі. Для цього виробляється булер'ян із варильною поверхнею. Якщо пристрій використовується в котеджі або на дачі як камін, підійде булер'ян зі склом. Обладнання може використовуватись і на промислових підприємствах або складських комплексах. Для цього підійде булер'ян на 100 квадратів та булер'ян на 200 квадратів.
Яке паливо використовують у булер'яні?
Найбільш підходящими для цієї печі є:
- тирсу, тріски, шматки кори та інші відходи деревини;
- дрова;
- пелети;
- брикет з торфу.
Можна використовувати кам'яне вугілля, проте це не найкращий варіант для цього обладнання. Булерьян 01 та інші моделі цієї печі максимально ефективно працюють на дровах із рівнем вологості 20 відсотків. Цей показник дозволяє зменшити витрати палива. Найкращою деревною породою для дров до булер'яну є ясен, акація, кленові породи, дуб та бук. Вони мають високу тепловидільну здатність. Краще не використовувати дрова з високим вмістом смоли, такий як у хвойних дерев, через те, що це збільшить кількість сажі.
Не менш ефективним паливом для канадських печей є торф у брикетах. Коли їх виготовляю повністю видаляють вологу, що підвищує тепловіддачу матеріалу. У негативних сторін цього пального можна віднести високий рівень зольності, внаслідок чого обладнання доведеться чистити набагато частіше. Торф'яні брикети не часто трапляються у продажу для роздрібних споживачів, що може призвести до дефіциту палива. Найчастіше їх виробляють великими партіями під оптового покупця.
Відходи з деревини також підходять як паливо для канадських печей, проте не є оптимальним з усіх рішень. Найкраще їх застосовувати як допоміжне пальне, коли перший заклад був із дров, а другий уже з відходів. Це дозволить не знижувати ефективність печі та зменшить витрати дров. Щоб дерев'яні відходи краще працювали, варто зволожити.
Пелети деревні - ще один вид пального для цього обладнання. Вони чудово підходять для застосування в булер'ян, проте принцип їх використання найкраще вибрати такий же, як з деревними відходами. Пелети на основі рослинної сировини не найкращий вибір, краще вибрати деревину високої якості в їх складі. Якщо топити пекти тільки пелетами, потрібна додаткова сітка для збирання дрібного зольного пилу.